Offline mapy Česka od Seznamu do každého smartphonu

Android |

Aplikace Mapy.cz prošla výrazným redesignem jak z hlediska vzhledu UI tak funkčnosti. Zásadní novinkou je možnost stažení mapy ČR do paměti telefonu.

Offline mapy Česka od Seznamu do každého smartphonuNa konci dubna Seznam.cz navnadil veřejnost na připravovanou mobilní aplikaci, která umožní přístup k mapovým podkladům České republiky i bez nutnosti připojení k internetu. Aplikace Mapy. Mapy.cz jsou konečně k dispozici ke stažení pro OS Android a iOS. Po spuštění aplikace nabídne stažení mapových podkladů, jež zaberou okolo 350 MB prostoru. Mapa plošně pokrývá celou ČR a zobrazuje také turistické trasy a vrstevnice.

Oproti předchozí verzi Mapy.cz výrazně zjednodušily uživatelské rozhraní. Nově již nenajdete možnost nastavení a přizpůsobení a přibyla naopak ikona batohu, pod níž se skrývá turistický obsah vztahující se k vybrané lokalitě. Jedná se o informace o zajímavých místech společně s fotografiemi, tato funkčnost však již vyžaduje připojení k internetu. Stejně tak vyhledávání adres nebo vrstva leteckých snímků již pracuje s mobilními daty.

Ačkoliv aktualizace map myslí především na šetření uživatelských FUP limitů, zdaleka ne všichni jsou se změnami spokojeni. Mezi nejkritizovanější prvky nových map patří nemožnost jakékoliv personifikace a nastavení, absence tlačítek plus/minus pro zoomování jedním prstem a chybějící kompas. Uživatele obtěžuje také neustálé vyskakování nabídky ke stažení map do paměti zařízení. V recenzích zveřejněných v online obchodě Google Play si jeden z uživatelů stěžoval také na horší použitelnost map na menších displejích a nemožnost výběru, co vše se bude zobrazovat (směs vrstevnic, turistických tras a popisků na malé ploše může být nepřehledná).

Buď jak buď, aplikace je zcela zdarma a populárnější konkurenční aplikace od společnosti Google možnost procházení map offline nenabízí (respektive nabízí, ale pouze v omezené míře). Je navíc možné, že bude Seznam.cz na uživatelské ohlasy reagovat a chybějící funkcionalitu v budoucích aktualizacích doplní. Aplikace Mapy.cz pro Android zabere 8,4 MB a podporuje ji OS verze 2.3 a vyšší, vydání pro iOS dosahuje 6,6 MB a je určena pro verze OS 4.3 a vyšší (optimalizována je pro iPhone 5).

 

Zdroj: Seznam.sblog.cz/Play.google.comÚvodní foto: © rangizzz - Fotolia.comKomentáře