Z paktu Nokia-Microsoft mohou těžit alternativní plaformy

Android |

Nokii má spojenectví s Microsoftem pomoci v konkurenčním boji proti systémům Android a iOS. Profitovat z něj však může i zatím nepříliš známá platforma LiMo.

Z paktu Nokia-Microsoft mohou těžit alternativní plaformy„Kvůli spojenectví Nokie s Microsoftem a rychlé komodifikaci Androidu se budou ostatní výrobci muset začít ohlížet po jiných operačních systémech,“ říká Morgan Gillis, výkonný ředitel LiMo Foundation. Jednou z alternativ by podle něj mohla být právě linuxová distribuce LiMo.

Organizace LiMo Foundation, jejímiž členy jsou například společnosti Telefónica, Vodafone, Samsung či Panasonic, v pondělí uvolnila již čtvrtou verzi operačního systému LiMo, která přináší řadu vylepšení. LiMo 4 sází na flexibilní a výkonné rozhraní, rozšířené knihovny widgetů, podporu 3D efektů, propojení se sociálními sítěmi, multitasking nebo multidotykové ovládání.

„Díky podpoře škálovatelného rozlišení obrazovky a konzistentnímu API poskytuje platforma dobrou uživatelskou zkušenost pro různé typy zařízení,“ uvádí LiMo Foundation. „LiMo 4 je velmi otevřená a nezávislá platforma, která nelpí na vlastní značce.“ Volně ke stažení bude LiMo 4 v červenci letošního roku, na prvních přístrojích by se měl objevit chvíli poté.

LiMo je v současné době populární hlavně v Japonsku. Do budoucna lze však očekávat zvýšený zájem i od výrobců z ostatních zemí. Spojenectví s Microsoftem totiž může Nokii paradoxně uškodit, stejně jako Androidu jeho rostoucí popularita (více viz článek Nokia a Microsoft: Partnerství neznamená automaticky úspěch). Kromě LiMo se musí počítat i s další linuxovou distribucí MeeGo, která se kromě netbooků a smartphonů hodlá dostat i na trh s tablety. I za MeeGo navíc stojí řada velkých společností, mj. AMD nebo Texas Instruments.
Komentáře