Čeští řidiči věří online navigaci

Smartphony |

Třetina českých řidičů spoléhá při cestě za dovolenou na online GPS navigaci, dalších 28 % se řídí mobilní mapovou aplikací. Autem se přitom letos na prázdniny vydají dvě třetiny lidí. Každý čtvrtý řidič už také zažil v zahraničí poruchu či nehodu, 9 % lidí ale neví, co má v takové situaci dělat. Vyplývá to z letošního průzkumu Holiday Barometer od společnosti Europ Assistance.

Čeští řidiči věří online navigaciZa volantem nejvíc věříme online GPS navigaci (30 %) a mobilním aplikacím (28 %), na pevnou autonavigaci spoléhá necelých 18 % lidí. Zhruba každý šestý s sebou vozí klasickou papírovou mapu. Zatímco přes mobil hledají cestu častěji mladší lidé do 26 let, papírové autoatlasy jsou populární hlavně mezi seniory. Za volantem je používá každý čtvrtý člověk nad 65 let. Necelých 7 % lidí také uvedlo, že na dovolenou jezdí po paměti a žádnou navigaci nepotřebuje.

Na 23 % českých řidičů se už v zahraničí potkalo s nehodou nebo poruchou, z toho čtvrtina opakovaně. Zatímco u nehod hraje roli spíš lidský faktor, poruchy mohou být ovlivněné i stavem vozidla.

Poruchy na vozidle nejsou překvapivé, protože jezdíme poměrně starými vozy. Průměrné stáří auta, kterým klienti jedou na dovolenou, je totiž podle našich dat více než 8,5 let,vysvětluje Jurij Kostaš, obchodní ředitel asistenční služby Europ Assistance.

Na rozdíl od rizika, že dojde k poruše, nemá stáří vozidla přímý vliv na riziko nehody. Starší vozy mají ale jiné jízdní vlastnosti, navíc si je pořizují především mladší řidiči. U nehod starších vozidel pozorujeme horší následky na zdraví, náklady na odtah jsou naopak srovnatelné s novějšími vozy,“ upřesnil Jan Rohlíček, Technical Specialist ze společnosti Europ Assistance.

Pro Čechy je i letos cesta autem nejoblíbenější způsob, jak na dovolenou odjet. Plánuje tak cestovat 69 % lidí, podobně jako v minulém roce. V autě s sebou na dovolenou vozíme bez problémů i seniory (40 %) nebo malé děti (28 %), pětina lidí nemá problém svézt autem na prázdniny kola nebo loď. 13 % Čechů už si také vyzkoušelo odjet na dovolenou s karavanem za vozem.

Průzkum Holiday Barometer realizovala v květnu společnost Europ Assistance. Postoje a plány na letní dovolenou zjišťuje celosvětově už osmnáctým rokem, v Česku se do něj zapojilo přes 520 lidí.Úvodní foto: © ferkelraggae - Fotolia.comKomentáře