Hlavní navigace

Před super stalkerwarem nejsou v bezpečí žádné soukromé zprávy

17. 3. 2020

Sdílet

 Autor: Adobe Stock
Odborníci ze společnosti Kaspersky objevili nový typ stalkerwaru, jehož funkce jsou daleko zákeřnější než u ostatních známých softwarů tohoto druhu. Získal jméno MonitorMinor a útočníkům umožňuje sledovat aktivity a získat přístup k jakýmkoliv datům na napadených zařízeních. Útočníci, většinou partneři či kolegové, prostřednictvím tohoto komerčního softwaru mohou dokonce číst konverzace v oblíbených messengerech a na sociálních sítích.

Podstatou stalkerwaru je nabourávat soukromí uživatelů, zneužívat osobní údaje a nepovoleně tak vstupovat do cizích životů. Pokud dochází k soustavnému monitorování a kontrole soukromí je v konečném důsledku více poškozeno duševní zdraví oběti, než její počítač či chytrý telefon. Tvůrci MonitorMinor se ale ničeho neštítí a jdou mnohem dál. Mají velmi dobré povědomí o anti-stalkerwarových nástrojích, kterými jsou vybaveny oblíbené aplikace. Ty se snaží obelhat a vyhnout se detekci.

Zatímco základní stalkerware používá technologii geofencig, která umožňuje útočníkovi sledovat polohu zařízení a většinou zachycuje i SMS a volání, MonitorMinor jde o několik kroků dál. Hlavní pozornost totiž soustředí na messengery, kam se v současnosti přesunuje veškerá komunikace a výměna dat mezi uživateli. Snaží se proto získat přístup k těmto datům prostřednictvím nejoblíbenějších současných komunikačních nástrojů.

V „bezpečném“ operačním systému Android je přímá komunikace mezi aplikacemi chráněna sandboxem. To se dá ale obejít nainstalováním aplikace typu superuser (SU utility), která umožňuje rootování a přístup k systému. Po nainstalování SU utility přestanou fungovat bezpečnostní mechanismy zařízení. Pomocí tohoto nástroje tak tvůrci MonitorMinor získají plný přístup k datům v celé řadě oblíbených komunikačních aplikací jako jsou Hangouts, Instagram, Skype, Snapchat a další.

Díky rootování mohou útočníci (dalo by se hovořit o pronásledovatelích) získat přístup i ke kódům či gestům nutným pro odemknutí obrazovky. V situaci, kdy jsou poblíž zařízení, si jej tak mohou odemknout a libovolně procházet či přenastavovat. S touto funkcí se odborníci Kaspersky doposud u žádné jiné mobilní hrozby nesetkali.

Dokonce i bez rootování je tento stalkerware velmi efektivní. Ke sledování soukromí zneužívá Accessibility Service API, díky které mohou se zařízeními jednoduše zacházet i lidé se zdravotním postižením. Prostřednictvím tohoto rozhraní je stalkerware schopen zachytit jakoukoliv aktivitu v aplikacích a přenášet zvuky v reálném čase.

Stalkerware MonitorMinor dále umožňuje útočníkům následující aktivity:

  • Ovládat zařízení pomocí SMS příkazů
  • Streamovat video z kamer zařízení v reálném čase
  • Zaznamenávat zvuk z mikrofonů zařízení
  • Zobrazit historii vyhledávání v prohlížeči Google Chrome
  • Zobrazit statistiku využívání určitých aplikací
  • Zobrazit soubory uložené na interním úložišti zařízení
  • Přístup ke kontaktům
  • Zobrazit systémové logy

„MonitorMinor je v mnoha ohledech nebezpečnější než ostatní stalkerwary, protože kombinuje různé druhy sledovacích funkcí, z nichž některé jsou zcela unikátní. Detekovat jej na zařízení oběti je přitom velmi obtížné. Tato konkrétní aplikace je neuvěřitelně invazivní – svou oběť zcela zbavuje jakéhokoliv digitálního soukromí. Útočníkovi přitom dokonce umožňuje retrospektivně nahlédnout na aktivity oběti,“ komentuje Viktor Čebyšev, odborník na kybernetickou bezpečnost ve společnosti Kaspersky.

příloha_ovladnete_sva_data

„Tato a podobné aplikace jen zdůrazňují, jak je důležitá ochrana před stalkerwarem a společné úsilí v boji za soukromí. Proto o této aplikaci informujeme nejen naše zákazníky, ale i ostatní uživatele. K nim se informace dostaly prostřednictvím našich partnerů, se kterými se podílíme na aktivitách Koalice proti stalkerwaru.“

Z telemetrie společnosti Kaspersky vyplývá, že nejpostiženější zemí tímto typem stalkerwaru je Indie, kde podíl instalací mezi uživateli činí 14,71 %. Následuje ji Mexiko (11,76 %), Německo, Saudská Arábie a Velká Británie (všichni shodně 5,88 %).

Byl pro vás článek přínosný?