Souboj mobilních platforem rozhodnou operátoři, tvrdí analytici

Smartphony | 20.09.10

V příštích několika letech budou dominovat segmentu smartphonů systémy Symbian a Android, naopak význam ostatních bude nejspíše klesat. Uvádí to studie Gartneru.
Podle ní budou provideři mobilních služeb muset připravit správný mix, spočívající v nabídce řešení pro nejširší masy i pro ty, kteří se chtějí něčím lišit, přičemž velmi pravděpodobně budou kvůli snažší správě a úsporám podporovat nižší počet platforem.

"Představení nejnovějších platforem Apple iOS 4, BlackBerry OS 6, Symbian 4 a Windows Phone 7 určitě povede v následujících měsících ke zvýšenému zájmu uživatelů o smartphony. My jsme ale přesvědčeni, že trh se bude konsolidovat okolo několika málo klíčových řešení, které dostanou plnou podporu od operátorů i vývojářů, “ dodala Roberta Cozzaová z Gartneru.

V roce 2014 podíl Symbianu klesne podle Gartneru z letošních 40 na 30 %, stejný podíl pak analytici předvídají i Androidu (nyní 17 %), jehož popularitu zvýší především agesívní marketing operátorů stejně jako výrobců smartphonů se zmíněným OS. Konstantní pokles podílu se očekává u platforem Blackberry RIM a MS Windows Mobile/Phone.

Zajímavý vývoj se předpokládá u iPhonu – zatímco v roce 2011 by měl podíl iOS stoupnout z 15,4 na 17,5 %, v roce 2014 naopak klesne na 14,5 %.
Komentáře