Osm jader z Ruska: Procesor Elbrus-8C

Tablety |

O procesorech Qualcomm nebo MediaTek se píše hodně a ani SmartWorld není výjimkou. Jak jsou na tom s výrobou nejnovějších procesorů méně známé společnosti? Jeden osmijádrový procesor právě vyvíjejí v Rusku.

Osm jader z Ruska: Procesor Elbrus-8CO procesorech Qualcomm nebo MediaTek se píše hodně a ani SmartWorld není výjimkou. Jak jsou na tom s výrobou nejnovějších procesorů méně známé společnosti? Jeden osmijádrový procesor právě vyvíjejí v Rusku.

Jmenuje se Elbrus-8C, pracuje na frekvenci 1,3 GHz a je vyráběn 28nm technologií. Výrobce doufá, že procesor bude zdatným oponentem hlavně americkým procesorům, a že se mu časem podaří je z ruského trhu vystrnadit.

Nový osmijádrový čip přináší výpočetní výkon 250 gigaflops a do výroby se dostane již tento podzim. Procesor Elbrus je čistě ruským produktem s vylepšenou bitovou architekturou. Jeho cílem budou pracovní stanice, servery a další vybavení sloužící podnikům či veřejní správě.

Ruská vláda se již dříve zřekla použití tabletů iPad v obavách z možných bezpečnostních rizik, takže je pravděpodobné, že se Elbrus časem představí také coby procesor v tabletech. Osmijádrový procesor zvládá až 25 operací na jedno jádro během jediného cyklu, podporuje funkci multi thread a je také zabezpečen díky speciální funkci kontrolující paměť. Po protišpiónském tabletu nám rusové představují další zajímavý projekt, s čím příjdou příště?Úvodní foto: (c) malexeum - Fotolia.comKomentáře