Recenze Asus Eee Pad Transformer prime TF201: Výkon nade vše - 1. část

Tablety |

Naši zahraniční kolegové měli možnost otestovat již poměrně dlouhou dobu očekávaný tablet Asus Eee Pad Transformer Prime TF201 se čtyřjádrovýjm procesorem Nvidia Tegra 3. Jste li velmi nedočkaví dozvědět se jak si vedl, čtěte dále.

Recenze Asus Eee Pad Transformer prime TF201: Výkon nade vše - 1. částNaši zahraniční kolegové měli možnost otestovat již poměrně dlouhou dobu očekávaný tablet Asus Eee Pad Transformer Prime TF201 se čtyřjádrovýjm procesorem Nvidia Tegra 3. Jste li velmi nedočkaví dozvědět se jak si vedl, čtěte dále.

 

Design

První věc, která zaručeně upoutá váš pohled je design tabletu. Se svými rozměry 263 x 180.8 x 8.3 mm a váhou 586 gramů (pouze tablet) resp. 1.1 kg ( s klávesnicí), patří k nejtenčím tabletům, které jsou v současné době na trhu k dostání. Před ním jsou pouze iPad 2 a Samsung Galaxy Tab 10.1.


Oproti svému plastovému předchůdci dostal Transformer Prime zadní stranu z hliníku (v šedé či zlaté barvě), kterou doplňuje plastový rám mezi ní a displejem na přední straně. Celkově vypadá tablet velmi elegantně a solidně, za zpracování si tedy Asus rozhodně zaslouží pochvalu. Oproti jiným velmi plastově působícím tabletům je Transformer Prime co do výdrže a odolnosti mnohem důvěryhodnější. Přestože je tablet poměrně tenký, podařilo se do něj výrobci implementovat několik portů, což je jen důkazem, že když se chce, tak to jde. Příklad by si  mohl vzít především Apple, ale ani Samsung nenabízí nijak bohatou nabídku konektorů. Dokovací port se nachází, jak jinak,  na spodní straně tabletu. Při pohledu na displej bychom na levé straně našli microHDMI a také microSD slot. Zcela nahoře se potom nachází ovladač hlasitosti – funkce, která se u tabletů příliš nevidí, což je škoda.

Vstup pro sluchátka (samozřejmě 3.5mm), kombinovaný se vstupem pro mikrofon najdete na pravé straně tabletu (nebo dole, držíte li jej na výšku), tlačítko pro zápínání se nachází vlevo nahoře. Při dobíjení tabletu hezky červeně svítí. 
Na co nesmíme v žádném případěš zapomenout je dokovací stanice, která byla součástí příslušenství již u předchozí generace tabletu Transformer (který zůstává stále v nabídce -za sníženou cenu). Po spárování tabletu s klávesnicí tak vznikne velmi kompaktní pracovní nástroj s prodlouženou výdrží baterie až na 18 hodin. Klávesnice je výborně zpracovaná, použitým materiálem je hliník. Psaní působí velmi příjemně.

Na klávesnici najdeme také multidotykový touchpad podporující gesta – u většiny jiných tabletů, je k dispozici pouze Bluetooth klávesnice a to za příplatek a bez integrovaného polohovacího zařízení. Klávesnici můžete zakoupit v setu s tabletem nebo zvlášť za cenu nepřekračující 150 dolarů. Kromě klávesnice a touchpadu (a již výše zmíněné výdrže baterie) získáte navíc plnohodnotný USB port a také SD slot pro paměťové karty.

 

Výkon a detaily

Od prvního tabletu se čtyřjádrovým procesorem Nvidia Tegra 3 o frekvenci 1.3 Ghz jsme očekávali mimořádný výkon a dostalo se nám ho. Tablet překonal během testování všechna naše očekávání, vodní kapky dopadající na displej vypadají reálněji už jen ve skutečném světě. Není pochyb, tohle je  příští generace tabletů s Androidem. Ne, že bychom viděli zlepšení ve všech aspektech ovládání tabletu, Asusu se nicméně podařilo zvýšit laťky snad všech testovaných hodnot. Srdcem procesoru Tegra 3 je technologie společnosti Nvidia, přezdívaná Variable Symmetric Multiprocessing technology, která optimalizuje výkon čtyřjádrové platformy Cortex A9, přeposíláním úkolů s nižšími nároky na výpočetní výkon pátemu jádru Cortex A9 s nižší frekvencí. To vše se děje na pozadí, bez vědomí uživatele.

Pro ty z vás, kdo toužíte mít větší kontrolu na spotřebou a výkonem tabletu, přidal Asus možnost vybrat si ze třech výkonnostních módů, toto nastavení převzal výrobce ze svých notebooků. Jedná se o vůbec první tablet s aktivní možností uživatele nastavit či omezit výkon tabletu a s velkým potěšením jsme zjistili, že na některé aspekty výkonu mají skutečně zásadní vliv. Standardní mód je optimalizován pro maximální výkon procesoru, rovnovážný stav je vhodný pro práci na cestách bez možnosti dobíjení a úsporný mód využívá pouze 1Ghz výkonu pro maximální možnou úsporu energie. Nejlepších výsledků jsme s testovaným tabletem Transformer Prime dosáhli při testování herního výkonu. Zde dosáhl tablet 53 snímků za vteřinu v testu GLBenchmark 2.0.3 bez antialiasingu.

 

asus transformer prime

Podařilo se mu tak překonat dosavadního rekordmana iPad 2, který zvládl 46 fps a všechny další tablety se systémem Android, z nichž si nejlépe vedl tablet Acer Iconia Tab A100 s 34 fps. Oastní tablety dosahovaly v průměru okolo 18 snímků za vteřinu. Test GLBenchmark Pro byl podobně přesvědčivý, alespoň v porovnání s Android tablety. Největšího počet snímků, 58 dosáhly tablety Asus Transformer Prime a iPad 2, na druhém místě opět Iconia Tab A100 s 49 fps a trio Samsung Galaxy Tab 10.1, Sony Tablet S a Toshiba Thrive dosáhlo 40 fps.

Grafika vypada v některých hrách skutečně dokonale. V Riptide GP vypadaly vodní kapky skutečně reálně. Podle Nvidia využívají herní vývojáři vlastností čipu Tegra 3 pro dokonalejší vodní efekt a kalkulace, které v reálním čase vypočítají chování vody a vodního skůtru. Podobně nadšení jsme byli také z dema hry Glowball. Odrazy a lom světla ve vodních úrovních neměly chybu.

I když se hlavní postava hry Bladeslinger občas pohybovala poněkud prkenně, byla úroveň detailů této hry opravdu výborná. Největším příkladem výpočetní síly procesoru Tegra 3 bylo srovnání dema hry ShadowGun, optimalizované pro tento procesor, se standardní verzí hry ShadowGun pro iPad 2. Rozdíly byly skutečně velké a vysloužily si mnoho pochvalných poznámek kolegů v redakci. Efekty vody a kouře působily přirozeně, vlajky se třpotaly stejně jako ve skutečnosti. A protože Nvidila přidala podporu pro herní ovladače, včetně těch od Sony Playstation 3, Microsfot Xbox, Nintendo Wii a dokonece USB ovladačů, stává se z tabletu Transformer Prime vedoucí platformou pro všechny, kteří si rádi na Androidu zahraní nějakou tu hru.

Problémem, hlavně z počátku, může být sehnat software, který by dokázal naplno využít potenciál hardwaru, to ovšem není záporný bod, to je příležitost. V současné době jsou pro procesor Tegra 3 optimalizovány pouze tyto tři hry: Riptide, Zen Pinball a Sprinkle. Čtvrtou hrou bude již brzy ShadowGun. V testu SunSpider 0.9.1. JavaScript se tablet Prime s časem 1.8 vteřiny stal jedničkou před tablety Acer Iconia Tam A500 (1.9 s) a iPad 2 (2.1 s).Jednou z mála testovaných hodnot, ve kterých nás tablet zklamal, je rychlost zapisování dat. V tomto testu porazil pouze Sony Tablet S, předstihla jej většina Adroid 3.x tabletů a také iPad 2. Mnohem rychlejší byt tablet v odesílání dat z tabletu do jiných zařízení. Pochvalu si tablet bohužel nezaslouží ani za audio výkon. Skrze zvláštně umístěný jediný reproduktor see ozývá podivně tlumený zvuk. Testované skladby postrádaly jak výšky tak alespoň náznaky basů a občas zněly dokonce jako by se ozývaly z podivné místnosti s ozvěnou – a to i v přípdě, že nebyl reproduktor nijak blokován.

 

 

Druhou část recenze nalenee zde.Úvodní foto: PC WorldKomentáře