Recenze: Čtyřjádrový tablet GoClever Orion 102 s klávesnicí

Tablety |

Vlastnit počítač, mobilní telefon a ještě tablet dneska není nic divného. Každý nástroj se více hodí k jiné činnosti, i když je pravdou, že výrobci hranice mezi nimi ztenčují s každou novou generací. Výpočetní síla nejnovějších smartphonů a tabletů si skoro nezadá s výkonem notebooků, a tak není divu, že si je občas lidé pořizují jako skladnější alternativu k velkému počítači.

Recenze: Čtyřjádrový tablet GoClever Orion 102 s klávesnicíVlastnit počítač, mobilní telefon a ještě tablet dneska není nic divného. Každý nástroj se více hodí k jiné činnosti, i když je pravdou, že výrobci hranice mezi nimi ztenčují s každou novou generací. Výpočetní síla nejnovějších smartphonů a tabletů si skoro nezadá s výkonem notebooků, a tak není divu, že si je občas lidé pořizují jako skladnější alternativu k velkému počítači.

My jsme pro vás otestovali tablet střední třídy GoClever Orion 102, který výrobce dodává s externí klávesnicí. Jedná se o desetipalcový tablet s rozlišením 1280 x 800 pixelů, čtyřjádrovým procesorem Rockchip3188 s taktem 1,6 GHz, 1 GB operační paměti RAM a 16 GB místa na úložišti NAND Flash. Kapacitu je možné rozšířit o dalších 32 GB pomocí microSD slotu. Z konektorů nechybí micro USB a micro HDMI a vstup pro sluchátka. Na přední straně se nachází kamera s rozlišením 0,3 megapixelu, která pro postačí pro skypování. Na zadní straně je kamera s rozlišením 1,9 megapixelu, která nás ovšem velmi nepřesvědčila. Dost často měla problém správně trefit teplotu bílé barvy a výsledné fotografie nejsou o moc lepší, než ty pořízené iPodem 4g, jehož kamera má rozlišení 0,7 megapixelu.

GoClever Orion 102Rozhodně chválíme dílenské zpracování. Jak tablet tak klávesnici chrání ze zadní strany hliník, v případě klávesnice navíc opatřený protiskluzovými gumovými podložkami. Na zadní straně tabletu se sice nachází kolem reproduktoru úzký plastový proužek, ale to ničemu nevadí. Tablet je možné do klávesnice zacvaknout a nosit displejem dovnitř jako notebook. Škoda, že tablet nejde zacvaknout i obráceně v případě, kdy s ním pracujete na cestách a nechcete, aby se vám klávesnice jen tak někde povalovala.

Desetipalcový displej tabletu má příjemné pozorovací úhly, ale sdílí stejný neduh s drtivou většinou ostatních zařízení, na jasném světle toho na něm moc neuvidíte. Všechny ovládací prvky dal výrobce na pravou boční stranu (při horizontálním otočení), a tak se vám bude občas stávat, že si místo hlasitosti tablet přepnete do úsporného režimu. Stejně raději doporučujeme použití sluchátek. Tablet je vybaven jen jedním reproduktorem a jeho zvuk není nic moc. Klávesnice je opatřena vyskakovacím stojánkem, o který se tablet hezky zapře. Bohužel mezi tabletem a klávesnicím není žádný konektor, připojuje se pouze prostřednictvím Bluetooth, které bylo občas trochu zmatené a někdy je pro nalezení klávesnice třeba jej vypnout a znovu zapnout.

Klávesy jsou dostatečně velké, chce to trochu cviku, ale po chvilce se na ni naučíte psát jako na kterékoli jiné. Tablet v továrním nastavení nepodporuje české znaky, takže je třeba doinstalovat klávesnici z Google Play, docela se nám osvědčila Hacker´s Keyboard. Po nastavení budete mít české znaky jak na dotykové, tak na externí klávesnici. Ke klávesnici ještě jedna výtka. Dobře se na ní píše, když stojí na stole, jakmile ji ale máte na kolenou, je třeba dávat pozor, aby se vám s ní nepřeklopil celý tablet, je totiž dost lehká a stačí se jen malinko naklonit a hrozí přepadnutí na zem.
Úvodní foto: GoCleverKomentáře