Skype slaví desáté narozeniny. Dárek dostávají uživatelé

Tablety |

Skype již dávno není pouze nástrojem k zajištění základní komunikace. Jeho pravidelnými uživateli jsounapříklad britská královská rodina, Oprah Winfrey nebo třeba Santa Claus. Skypování je dnes běžným výrazem a vyjadřuje, jak moc se stal Skype samozřejmou součástí života téměř 300 milionů lidí na celém světě.

Skype slaví desáté narozeniny. Dárek dostávají uživateléSkype již dávno není pouze nástrojem k zajištění základní komunikace. Jeho pravidelnými uživateli jsounapříklad britská královská rodina, Oprah Winfrey nebo třeba Santa Claus. Skypování je dnes běžným výrazem a vyjadřuje, jak moc se stal Skype samozřejmou součástí života téměř 300 milionů lidí na celém světě.

Cesta tohoto komunikačního programu současnosti však započala poměrně nenápadně právě před deseti lety na severu Evropy. A momentálně jsou to právě také čeští odborníci v Praze, kteří na toto dědictví navazují a posouvají Skype k novým výzvám.

Skype založili v roce 2003 skandinávští technici - Nilas Zennstrom ze Švédska a Janus Friis z Dánska. Ti se nechali inspirovat již existujícím programem Kazaa z pera mladých estonských specialistů Ahti Heinii, Priita Kasesalu a Jaana Tallina. Kazaa byl založen na principu sdílení souborů mezi jednotlivými uživateli tak, že čím více jich bylo připojeno, tím větší rychlostí mohli soubory sdílet, aniž by potřebovali centrální server, který by připojení spravoval. Toho Zennstrom s Friisem využili, a místo datového souboru se pokusili přenést po internetu lidský hlas. Vyšlo to - první Skype hovor byl proveden v dubnu 2003 a již v srpnu byl program představen veřejnosti. Zaznamenal okamžitý úspěch – nejen, že bylo možno volat přímo z počítače, ale hlavně byl na rozdíl od klasických telefonních společností hovor zcela zdarma! Skype podporovaly všechny dostupné platformy, a tak mohli lidé na celém světěvolat, kam chtěli a jak dlouho chtěli, a nezaplatili za to ani haléř.

Komentáře