Čína dostane vlastní verzi Windows 10

Windows |

O tom, že to s Čínou není vůbec jednoduché, jsme se mohli v minulých dnech sami přesvědčit. Lehké to ale nemá ani Microsoft nebo Google. Čína jejich produkty zakazuje a ohrazuje se bezpečností a možná právě proto se připravuje speciální verze Windows 10 pro Čínu.

Čína dostane vlastní verzi Windows 10O tom, že to s Čínou není vůbec jednoduché, jsme se mohli v minulých dnech sami přesvědčit. Lehké to ale nemá ani Microsoft nebo Google. Čína jejich produkty zakazuje a ohrazuje se bezpečností a možná právě proto se připravuje speciální verze Windows 10 pro Čínu.

Jedná se verzi Windows 10, která je upravená podle požadavků tamní vlády. Microsoft musel na Windows velmi úzce spolupracovat s čínskou CETC, což je státní technologická firma. Jinak by se desítky do Číny nemohly podívat. Na rozdíly je celkem zbytečné se ptát, dokud nebudeme mít možnost nějaké čínské desítky prozkoumat, nebudeme nic vědět, Microsoft o tom totiž nesmí mluvit.

Co se zatím ví je, že čínské Windows 10 postrádají některé aplikace a služby, které jsou u „obyčejné“ verze normálně dostupné. Zřejmě je nahradí místní alternativa, podobně jako tomu bylo, když byl Bing nahrazen Baidu minulý rok. Speciální edice bude údajně vybavena i vylepšeným řízením a ovládáním zabezpečení. Představujeme si to asi tak, že místo Microsoftu se budou citlivá data odesílat přímo vládě, ale kdo ví.

Vzhledem k tomu, že Windows 8 dostaly v Číně ban, musí Microsoft poslouchat, jinak se k té miliardě uživatelů nedostane. Úvodní foto: MicrosoftKomentáře