Nové čipy Intelu zaručí maximální hráčský zážitek i na noteboocích

Windows |

Pořídit si desktop s nejvýkonnějšími komponenty na trhu, nebo obětovat část výkonu a koupit raději notebook na cesty? Věčné dilema počítačových hráčů bude už brzy snazší rozhodnout díky novému čipu Intelu.

Nové čipy Intelu zaručí maximální hráčský zážitek i na noteboocíchIntel představuje nový šestijádrový Core i9 procesor, dosud nejrychlejší CPU pro mobilní segment, který dláždí cestu 5 GHz herním notebookům – na frekvenci až 4,8 GHZ se čipy dostávají ze základního taktu 2,9 GHz díky nové technologii tzv. thermal velocity boostu, která podobně jako funkce XFR od AMD navyšuje frekvenci procesoru v závislosti na jeho teplotě.

Core i9-8950HK, což je jejich plné označení, tak výkonem předčí nové Core i5 a Core i7 řady H i řady U, která je však určená pro méně výkonné systémy.

Oproti sedmé generaci procesorů Core je Core i9 dle výrobce až o 41 % rychlejší při samotném hraní a o 32 % při streamování a nahrávání gameplaye. Další nárůst výkonu lze dle Intelu připočíst, jestliže výrobci do svých notebooků Core i9 dodají spolu s novou pamětí Optane.

„Je to nejvýkonnější herní procesor, jaký jsme kdy vyrobili,“ říká Fredrik Hamberger z oddělení pro prémiové a herní notebooky. „Jeho výkon se blíží výkonu stolních počítačů, jak to jen jde.“

Intel s Core i9-8950HK jednoznačně reaguje na stále rostoucí herní trh, vždyť jak připomíná Hamberger, prodej herních Notebooků s procesory Intel Core se loni meziročně zvýšil o 45 %. Při pohledu na jeho specifikace pak nelze popřít podobnost s Xeonem E-2186, s tím rozdílem, že frekvence Core i9 je zcela odblokovaná a navýšení výkonu má umožnit zmíněný thermal velocity boost.

Za normálních okolností se Core i9-8950HK po nastartování turba dostane na 4,6 GHz, při optimálních tepelných podmínkách (teplota 50 °C a nižší) se však dokáže dostat až na 4,8 GHz, byť jen na jednom jádru (souběžné navýšení výkonu na všech jádrech by jej zvedlo „jen“ o 100 MHz).

Strávili jsme optimalizací výkonu spoustu času, protože vyšší výkon je podle nás trend dnešní doby, a ne ubírání výkonu, jen aby byly notebooky co nejtenčí,“ říká Hamberger.

Pokud se však přece jen s nižším výkonem spokojíte a upřednostňujete především výdrž baterie, Intel představil také čtyři nové čipy osmé Core generace řady U, se čtyřmi jádry a osmi vlákny, které v konfiguraci pro mobilní segment rovněž podporují paměť Optane.

Novinky předesílají další kroky Intelu, který chce v nejbližší budoucnosti investovat hlavně na expandujícím trhu herních notebooků a zaměřit se na navyšování počtu jader, směrem k překonávání hranice 5 GHz frekvence.Úvodní foto: (c) malexeum - Fotolia.comKomentáře